fbpx

Blog

Sypialnia dla nastolatka

Moment, w którym dziecko przestaje interesować się zabawkami i wkracza w okres dojrzewania, to czas, na dokonanie zmian w jego pokoju, tak aby był on dostosowany do aktualnych potrzeb. Zmiana aranżacji często bywa niestety powodem napięcia na linii pokoleniowej, a jego rezultatem staje się wnętrze, w którym młody człowiek wcale nie czuje się dobrze. Dlatego należy pamiętać, że sypialnia nastolatka to przestrzeń, gdzie powinno się brać pod uwagę przede wszystkim jego indywidualny styl. W tym wieku głowa aż kipi pomysłami. Warto wykorzystać ten moment i pozwolić dziecku by stworzyło swój autorski pomysł, który należy mieć jednak pod kontrolą. Nowoczesne pokoje dla nastolatków mają sprzyjać zarówno przyjemnościom, jak i obowiązkom, np. szkolnym.   Doskonałym pomysłem jest wspólna wycieczka po sklepach meblowych. Tam, z pewnością znajdziemy coś, co spodoba się obu stronom, a tym samym okażemy szacunek i zaangażowanie w przemianę pokoju, co z pewnością zostanie przez nastolatka docenione.

Przestrzeń pokoju młodzieżowego musi łączyć wiele funkcji – jest jednocześnie sypialnią, miejscem rozrywki, relaksu, ale także w pomieszczeniu bezsprzecznie musi znaleźć się miejsce do nauki. Wystrój musi doskonale pasować do zainteresowań i gustu nastolatka, aby czuł się w pokoju dobrze i swobodnie. Warto zatem wspólnie przemyśleć kolory oraz styl przewodni. Sypialnia powinna być miejscem, w którym nastolatek może odpocząć, a także spędzić czas ze znajomymi.
Mimo wszystko, najważniejszym miejscem w pokoju nastolatka jest strefa sypialniana – regeneracyjna. Zadbajmy o wygodne łóżko tapicerowane o szerokości co najmniej 90cm i odpowiedni materac, ponieważ to właśnie on będzie odpowiadał za komfortowy sen i prawidłowy rozwój kręgosłupa. Przy łóżku najlepiej sprawdzi się miękki zagłówek, ponieważ wielu nastolatków wykorzystuje łóżko nie tylko do spania, ale także do relaksu z laptopem, czy też książką, a zagłówek z powodzeniem może pełnić rolę wygodnego oparcia. Tuż przy łóżku powinna znaleźć się także znaleźć lampka nocna. Najlepszym rozwiązaniem będzie lampka nocna na ruchomym ramieniu, z punktowym źródłem światła. Najlepiej umieścić ją na szafce nocnej, która również jest niezbędna, aby obszar sypialniany był komfortowy. Można na niej odłożyć książkę, czy też telefon.
Kolejnym niezbędnym elementem pokoju dla nastolatka jest wygodne biurko wraz z krzesłem dopasowanym do wzrostu dziecka i ergonomicznym kształtem zapewniającym odpowiednią pozycję w czasie nauki. Wspomniane meble mają znaczący wpływ na prawidłowy rozwój i zdrowie dziecka, dlatego też przy ich wyborze nie powinniśmy kierować się wyłącznie niską ceną. W trosce o wzrok powinniśmy także dopilnować, aby kącik przeznaczony do nauki znajdował się w pobliżu okna, które daje dostęp do światła dziennego. Aby łatwiej zachować porządek najlepiej, aby biurko posiadało szuflady, w których nastolatek będzie przechowywał pomoce naukowe bez zbędnego bałaganu oraz duży blat, na którym zmieści się komputer, książki oraz inne niezbędne przedmioty. Ścianę w pobliżu biurka warto zaaranżować wykorzystując tablice korkowe. W tym miejscu nastolatek będzie mógł z łatwością umieścić plan lekcji, czy też zdjęcia z przyjaciółmi, którzy stają się dla niego ważną częścią życia.

Warto mieć na uwadze to, że nastolatkowie z reguły nie przepadają za sprzątaniem. Doskonałym rozwiązaniem będą dla nich liczne schowki i skrytki, które pomogą w szybkim uprzątnięciu bałaganu. Dlatego pamiętajmy o wielu półkach, szafkach, czy też ozdobnych koszach i pojemnikach.
Ostatnim elementem spornym może być wybór koloru ścian. Młodzież lubi żywe kolory i często właśnie takie chcą mieć w swoim pokoju.  Niestety nadmiar energetycznych barw może utrudniać koncentrację, a z czasem powodować rozdrażnienie. Pomalowanie całego pokoju na czarny lub czerwony kolor z pewnością nie będzie dobrym pomysłem. Najlepiej sprawdzą się neutralne odcienie, takie jak beż, brąz, czy szarość, wprowadzające do wnętrza ład i harmonię. Jednak nie oznacza to, że pokój powinien być nudny i ponury. Przy stonowanych ścianach najłatwiej jest dopasować meble oraz możemy pozwolić nastolatkom na wybranie jaskrawych kolorów dodatków.
Pokój młodzieżowy, tak jak wspomnieliśmy, powinien oddawać indywidualny styl nastolatka, dlatego też ozdoby oraz dekoracje, które się w nim znajdą powinny być wybrane w głównej mierze przez niego. Pozwólmy na samodzielne wybranie fototapety, naklejek, czy też szablonów na ściany, które obecnie są topowymi trendami zdobienia wnętrz.  Jednak oprócz dekoracji na ścianach nastolatek powinien wybrać dywan, który najlepiej pasuje do jego stylu, a także wzory poduszek, zasłon, czy też pościeli. Pokój młodzieżowy można wyposażyć także w kolorowe pufy, lampy o rozmaitych kształtach, czy też inne dekoracje, o których marzy współczesne młode pokolenie.