fbpx

Blog

Jak ustawić łóżko w sypialni?

Feng shui to starożytna, chińska filozofia przestrzeni, która zakłada, że na nasze samopoczucie wpływa sposób ustawienia mebli oraz innych akcesoriów w danym pomieszczeniu. Według niej to właśnie odpowiednie położenie łóżka w sypialni odgrywa kluczową rolę dla jakości snu. A jak wiadomo, dobry sen jest podstawą udanego dnia. Z tego powodu warto poznać kilka sprawdzonych sposobów na to, gdzie powinno znajdować się łóżko w sypialni, by móc cieszyć się komfortowym snem oraz uzyskać maksimum wolnej przestrzeni. 

Głównymi zasadami feng shui w sypialni jest odpowiednie ustawienie łóżka względem ściany oraz kierunków świata, ale równie ważne jest jednak samo położenie sypialni. Najlepiej, aby znajdowała się ona w południowo-zachodniej części domu i posiadała okna skierowane na wschód, dzięki czemu codzienne wschody słońca będą budziły nas w naturalny dla organizmu sposób i od pierwszych chwil po przebudzeniu będzie nam towarzyszył dobry humor. Osobom, które wolą pospać odrobinę dłużej, zalecamy zakup rolet, które odbiją nadmiar promieni oraz zadbają, aby sypialnia nie nagrzała się zbyt mocno w ciągu dnia.  

Zdecydowanie najbardziej uniwersalnym miejscem na ustawienie łóżka w sypialni jest środek pomieszczenia. Należy to jednak zrobić w taki sposób, aby jego zagłówek przylegał do pełnej ściany, a po bokach znajdowało się miejsce na swobodne ustawienie szafek nocnych. Do odpowiednio usytuowanego łóżka powinniśmy mieć możliwość swobodnego podejścia z każdego miejsca w pomieszczeniu oraz leżąc na nim mieli widok na cały pokój.  

Zakup łóżka to jedna z pierwszych kwestii, która musi zostać poważnie przemyślana przed rozpoczęciem aranżacji sypialni, ponieważ może się okazać, że będziemy musieli zrezygnować z wymarzonego dużego łóżka i zdecydować się na nieco mniejsze, np. o szerokości 160cm, aby jego ustawienie było jak najdogodniejsze. Należy zatem spojrzeć na elementy pomieszczenia, takie jak: skosy, drzwi, okna, czy też kaloryfery (intensywne ciepło może okazać się nieprzyjemne, ale również nie jest zalecane ze względów zdrowotnych, może także powodować problemy z zasypianiem), a następnie zdecydować o umiejscowieniu mebla i jego wymiarach. 

Jeśli pokój przeznaczony na sypialnie mimo wszystko nie posiada możliwości ustawienia łóżka, tak aby możliwy był do niego dostęp z trzech stron, możemy ustawić go jednym dłuższym bokiem do ściany. Przy czym należy pamiętać, aby nie ustawiać łóżka tyłem do okien, na środku pokoju oraz tak, że nie będzie można zejść z niego bokiem. Te sposoby są niefunkcjonalne, a z czasem mogą stać się irytujące. Pod żadnym pozorem nie należy przystawiać także do łóżka ciężkich oraz kanciastych mebli, które z czasem z pewnością byłyby przyczyną wielu siniaków. Dopilnujmy, aby łóżko nie blokowało nam także przejścia do lustra, czy też szafy i pozwalało na swobodne jej otwieranie.  

W sypialni nie może także zabraknąć miejsca do funkcjonalnego przechowywania tekstyliów, między innymi narzut i poduszek dekoracyjnych. Najlepiej wkładać je do pufy ze schowkiem. Zajmuje ona mało miejsca i można ustawić ją nawet przy samym łóżku, natomiast naprzeciwko może stanąć szafa z ubraniami. Najlepiej, aby była przesuwana i sięgała do samego sufitu – w ten sposób nie będziemy marnować cennej przestrzeni. Dodatkowo na drzwiach szafy idealnie wkomponuje się lustro, które sprawi, że przestrzeń będzie się wydawać optycznie większa. Taka szafa z pewnością pozwoli na zachowanie porządku, mieszcząc w sobie wszelkie potrzebne przedmioty oraz ubrania. Pamiętajmy jednak, że jedna z podstawowych zasad feng shui, mówi o tym, że w sypialni powinny się znaleźć same najpotrzebniejsze meble oraz rzeczy. Należy postawić na minimalizm i użyteczność.  

Ostatnią wskazówką na umeblowanie sypialni zgodnie z chińską filozofią przestrzeni jest wybór materiału, z którego powinno wykonane być łóżko. Najlepiej jeśli postawimy na drewniane ramy lub łóżko tapicerowane oraz materac, który dopasuje się do kształtu naszego ciała, lecz nie będzie zbyt miękki. Jeśli śpimy wraz ze swoją drugą połówkę, powinniśmy zdecydować się na materac reagujący na punktowe obciążenie, dzięki czemu ruch jednej osoby nie będzie odczuwalny przez drugą. 

W kawalerkach, bądź naprawdę małych sypialniach, gdzie zastosowanie powyżej przedstawionych metod nie jest możliwe, interesującym rozwiązaniem może okazać się składane łóżko w zabudowie, np. w formie szafy. Te funkcjonalne rozwiązanie w ciągu dnia zajmuje bardzo niewiele miejsca i rozkładane jest tylko na czas snu. które po złożeniu oferuje dużo przestrzeni.