fbpx

Blog

Wymiana łóżka, czyli jak jak dopasować łóżko tapicerowane do stylistyki wnętrza – wskazówki projektantów

Sypialnia jest miejscem wyjątkowym, najczęściej niedostępnym dla postronnych oczu. Ważna jest w niej jednak zarówno funkcjonalność, jak i szykowna estetyka wyposażenia. Jak dopasować do tego pomieszczenia nowoczesne łóżko tak, by gwarantowało komfort użytkowania, a jednocześnie stylowo dekorowało pokój? Oto wskazówki specjalistów z branży wnętrzarstwa.

Najnowsze trendy wśród producentów łóżek do sypialni

Łóżko jest jednym z najważniejszych sypialnianych mebli i zajmuje najczęściej centralny punkt pokoju, swoiste miejsce dowodzenia. Jeżeli przymierzamy się do jego zakupu lub wymiany, warto uwzględnić wyznaczniki modowe i stylizacyjne.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się łóżka tapicerowane. Wynika to przede wszystkim z faktu, że są niezwykle prezencyjne, wygodne i z łatwością wpasowują się w różne style aranżacyjne. Możliwość dobrania dowolnej kolorystki i dodatkowych zdobień obicia daje szerokie pole manewru osobom posiadającym wyraźnie sprecyzowane gusta i preferencje.

Wyrazista czerwień, nieskazitelna czerń i stonowany beż to najmodniejsze w ostatnim czasie kolory tapicerki. Istotne jest jednak przy ich wyborze, by kierować się nie tylko obowiązującymi trendami, ale i specyfiką miejsca, w którym kanapa będzie ulokowana. Powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • kolorystykę ścian,
  • oświetlenie pokoju (dostęp światła dziennego i wieczorne oświetlenie),
  • specyfikę pozostałych mebli (styl, kolor, fakturę powierzchni),
  • rodzaj i kolor pozostałych dodatków (np. dywanu czy zasłon).

Najważniejsze, aby całe wyposażenie harmonijnie ze sobą współgrało. Nadmierne łączenie elementów typowych dla odległych od siebie stylów wnętrzarskich (np. skandynawskiego i prowansalskiego) nie jest wskazane. Prowadzi to poczucia estetycznego nieładu i wrażenia, jakby każda część wyposażenia była kolekcjonowana w innej przestrzeni czasowej.

tapicerowane łóżko dopasowane do stylistyki wnętrza pod okiem projektanta
Łóżko tapicerowane Madison Prestige

Meble w pokoju sypialnym – praktyczne porady

Dobrze jest, kiedy meble salonowe są dostosowane do wielkości pomieszczenia i ilości ulokowanego w nim wyposażenia. Mało estetycznie prezentują się masywne kanapy i fotele, jeśli pokój jest nieduży i wypełniony dodatkowymi przedmiotami (np. w postaci lamp, regałów, stolików, puf). Kiedy tylko pozwala nam na to przestronność mieszkania, warto kierować się w aranżacji sypialni zasadami minimalizmu.

Funkcjonalność mebli jest nie mniej istotna niż ich estetyka, dlatego – wybierając nowoczesne łóżko – należy zadbać o to, by było:

  • wygodne dla użytkowników,
  • proste w utrzymaniu czystości,
  • odporne na urazy mechaniczne
  • i odpowiednio duże (w zależności od indywidualnych potrzeb).

Kluczową rolę odgrywa tu materiał, z którego zostało zrobione i obita oraz staranność wykonania, dlatego warto poszukać doświadczonego i sprawdzonego producenta, który działa w swej branży od wielu lat.

Zaufaj własnej intuicji

Wybierając modne, tapicerowane łóżko, powinniśmy kierować się względami estetycznymi i użytkowymi. Pełną satysfakcję z zakupu zyskamy bowiem tylko wtedy, kiedy mebel będzie równie piękny jak wygodny.