fbpx

Blog

Zasady Feng Shui w sypialni

Pojęcie Feng Shiu z pewnością jest powszechnie znane – ta starożytna praktyka swój początek ma w Chinach, gdzie służyła pomocą w zapewnieniu w domostwach dobry przepływ energii, przyciągnięciu szczęścia i fortuny. W dzisiejszych czasach wiedza na temat Feng Shiu z pewnością jest bardzo cenna, szczególnie tym, którzy pragną zaaranżowania harmonijnych wnętrz, w których domownicy czują się dobrze.

W tym wpisie skupimy się na najważniejszym dla nas aspekcie, a mianowicie na sypialni.

Dbałość o wystrój sypialni zgodny z zasadami feng shui ma wpływ na jakość wypoczynku oraz osiągnięcie pomyślności i harmonii. Oczywisty jest fakt, że niewygodne łóżko, złe rozplanowanie przestrzeni czy nieodpowiednia kolorystyka zaburzy naszą przestrzeń i możliwość regeneracji organizmu po ciężkim dniu.

Tak więc, od czego zacząć?

Od porządku. Pozbądź się wszystkich niepotrzebnych rzeczy, które tylko zaśmiecają Twoją sypialnię – ubrania, papiery, pamiątki, które nie mają wartości nawet sentymentalnej. A to co zostanie poukładaj na półce, włóż do pojemników czy szuflad. Dzięki czemu osiągniesz czyste i zorganizowane pomieszczenie. Prawda, że czujesz się bardziej komfortowo we własnej sypialni? Już można by było w nim wypoczywać, ale to dopiero początek.

Łóżko tapicerowane Genua

Co dalej?

Przejdźmy więc do najważniejszego, centralnego punktu jakim jest łóżko. Według Feng Shiui bardzo ważnym elementem łóżka jest wezgłowie – to ono jest ochroną i oparciem dla głowy podczas snu. Bezpieczeństwo i poczucie komfortu podczas snu było naszym założeniem podczas projektowania łóżek New Design, których właściwie każdy model posiada miękkie i wysokiej jakości wezgłowie. Kolejna sprawa to kształt łóżka. Według omawianych zasad nie powinno ono mieć ostrych kantów, zdecydowanie lepsze są zaokrąglone kształty, które korzystnie wpływają na spokój osoby wypoczywającej. Najlepiej, jeśli łóżko w sypialni stoi przy ścianie, w przypadkach, gdy żaden z boków łóżka nie styka się ze ścianą Feng Shui określa je jako dryfujące łóżko – co oznacza brak celu w życiu.

Warto też pamiętać, że łóżkiem, o którym ciągle mowa nie jest żadna składana kanapa czy sowa, ponieważ sugerują one tymczasowość, pośpiech, brak stabilizacji – reasumując są zaprzeczeniem tego, czym sypialnia być powinna.

Kolejnym krokiem po zadbaniu o porządek w sypialni oraz wyborze odpowiedniego łóżka jest aranżacja wnętrza.

Tu pojawia się pewna trudność, ponieważ według Feng Shui energia sypialni jest ulotna, łatwo można ją stracić lub przesłonić poprzez zastawianie pomieszczenia roślinami czy innymi ozdobami. Podstawową zasadą przy tym działaniu jest zachować umiar, ale też wypoczynkowi sprzyjają wszystkie elementy w aranżacji sypialni zgodnej z Feng Shui, które dają wrażenie przytulności. Zadbajcie więc o to, by w sypialni było wiele poduszek, miła w dotyku narzuta, a do tego miękko układające się firanki albo zasłony – wszystko, co sprawi, że z sypialni nie będzie się chciało wychodzić. Dodatkowo miękkie dywany czy chodniczki to jest to, czego nie może zabraknąć w każdej sypialni.

W przypadku elektryki musimy pamiętać, aby nie wieszać nad łóżkiem lamp i innych elementów, ponieważ mogą one w nocy wywoływać niepokój. Dla świętego spokoju i naszego zdrowia wyłączmy, a najlepiej usuńmy z sypialni wszelkie urządzenia emitujące promieniowanie elektromagnetyczne, oddziałują one jeszcze długo po ich wyłączeniu i na pewno nie pomogą zasnąć.

Światło w sypialni powinno być przytłumione otoczone najlepiej materiałem lub mlecznym szkłem ograniczającym jego moc.

Zdjęcia bliskich przenieśmy do salonu lub innego pomieszczenia, które nie jest sypialnią, posiadanie ich blisko miejsca spania (łóżka) może spowodować poczucie, że ktoś nas obserwuje. Lustro w sypialni z pewnością pobudza namiętność, jednak utrudnia spokojny sen.

Co do kolorów zachęcamy zapoznać się z naszym poprzednim wpisem (link) tam poznacie najmodniejsze kolory, które wbrew pozorom nigdy nie wychodzą z sypialnianej mody.

Trendy w kolorach i tkaninach