fbpx

Blog

Zdrowy klimat w sypialni

Ogrzewanie w sypialni

To z pewnością kluczowa decyzja w organizacji sypialni. Ogrzewanie ścienne czy podłogowe to główny dylemat wszystkich, którzy od początku tworzą swoje miejsce do spania. W każdym przypadku najlepiej opierać się na opinii specjalisty, ponieważ każde z rozwiązań ma swoich zwolenników, którzy mogą wręcz “koloryzować” zalety ogrzewań.

Ogrzewanie podłogowe z pewnością należy do tych wydajnych form grzania domu, ponieważ jest niskotemperaturowe, co przekłada się na niższe koszty.
Oczywiście nie musimy się martwić, że skoro niskotemperaturowe to będzie nam zimno, nic z tych rzeczy. Temperatura faktycznie jest niewiele niższa niż w przypadku zwykłych grzejników, ale i tak odczuwalne jest przyjemne ciepło.
Kolejna – ważna kwestia dla alergików – ogrzewanie podłogowe nie powoduje gwałtownej cyrkulacji powietrza unoszącego kurz i nie wysusza tak go.

Po takiej prezentacji możemy odczuć, że ogrzewanie podłogowe to same zalety, a wciąż budzi ono wątpliwości. Dlaczego?
Przede wszystkim decydując się na takie ogrzewanie musimy mieć dobrze ocieplony dom, ponieważ temperatura podłogi nie może być zbyt wysoka, bo wtedy nie będzie dało się po niej przemieszczać.
Czas nagrzewania czy zmiany temperatury jest długi przez co musimy bardzo pilnować momentu, kiedy chcemy dokonać jej zmiany. W ciągu dnia, jeżeli przebywamy w sypialni jej temperatura powinna sięgać 20 stopni, jednak nocą musi ona spaść przynajmniej do 18 – taka temperatura zapewnia nam zdrowy i spokojny sen. Mimo wsparcia łóżka, który jest naturalną izolacją, przy zbyt dużej temperaturze możemy odczuwać spory dyskomfort.

Sen z powiek zabierze nam awaria sytemu. Wtedy – o zgrozo – będziemy musieli nawet skuć fragment podłogi, w celu ustalenia wady i rozwiązania problemu.

Przy okazji posiadania ogrzewania podłogowego możemy pożegnać się z puszystymi dywanami. Ta forma nakłada nam pewnie ograniczenia, takie jak właśnie posiadanie dywanów. Nie zabrania nam totalnej rezygnacji z tej ozdoby, jednak musi być to materiał dobrze przewodzący ciepło.

Podsumowując: Decydując się na ogrzewanie skonsultuj się ze specjalistą, który dostosuje formę do Twoich potrzeb.

Ergonomia Łóżka

Jak już dobrze wiemy w sypialni najważniejsze jest łóżko.

Jest wiele elementów budowy łóżka, które pozytywnie wpływają na nasz sen.

O Wygodzie decyduje przede wszystkim rozmiar łóżka, najbardziej popularne wielkości łóżek to 90 x 200 cm, 100 x 200 cm, 160 x 200 cm i 180 x 200 cm. Jak dobrać odpowiedni rozmiar? Długość łóżka wylicza się przez dodanie 25 cm do własnej wielkości ciała. Coraz częściej sprzedają się rozmiary 120×200 jako duża powierzchnia snu dla jednej osoby – stanowiąc komfort. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę przestrzeń wokół łóżka. By móc swobodnie poruszać się wokół łóżka Należy przewidzieć odstęp od przegród innych mebli o wielkości minimum 60 cm, najlepiej byłoby, żeby ta odległość sięgała nawet 75 cm.

Oprócz wielkości łóżka istotny jest również materiał z jakiego zostało stworzone. Należy pamiętać, że w chłodniejsze dni nasze sypialnie bywają wychłodzone, wtedy najlepszą opcją będzie przestronne łóżko, gdzie będzie można rozłożyć wiele warstw pościeli i do tego tapicerowane wezgłowie da poczucie ciepła i wygody.

Komfortu snu dodaje wygodny dostęp do niezbędnej szafki nocnej lub zwykłego stolika. Mieszkaniec takiej sypialni musi mieć łatwy dostęp do odstawiania lub przechowywania niezbędnych mu rzeczy: takich jak budzik czy telefon komórkowy.

Dbając o zdrowy sen i dobrą pobudkę, należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie ustawienie łóżka, jak i całej sypialni. W tym przypadku dobrze jest zorientować się, od której strony wpada do pomieszczenia poranne słońce. Wtedy ustawienie łóżka należy przywrócić tak, by słońce wstając budziło śpiącego – w skrócie rzecz ujmując zorientować sypialnia na wschód.

Urządzenie sypialni

Tu pojawia się wiele kwestii dotyczących komfortu snu, jak i po prostu zwykłego przebywania w tym pomieszczeniu. Nie możemy się czuć przytłoczeni, dlatego zbyt duża ilość mebli jest od razu wykluczona. Nadmiar szaf i innych dodatków powoduje problemy z koncentracją, a nawet uczucie duszności podczas zasypiania.
Aby mieć pewność, że to, w jaki sposób urządzamy sypialnię jest odpowiednie, a nawet idealne dla nas zachęcamy do zapoznania się z naszym poprzednim artykułem dotyczącym zasad feng shui w sypialni.

Postawmy na całkowity minimalizm – tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie w sypialni jedynie łóżka i małego stolika, jednak niestety w wielu przypadkach jest to niemożliwe.

Nie wszyscy mają przeznaczone oddzielne pomieszczenia na np. garderobę. Co wtedy zrobić? Zadbać o to, aby meble znajdujące się w sypialni były niewysokie i o jasnych kolorach. Wysokie meble powodują optyczne zmniejszenie pomieszczenia, a co za tym idzie osiągamy niechciany efekt niewyspania się, o którym wspominaliśmy na początku tej części. Planując przestrzeń szafy na ubrania należy założyć około 1 m kwadratowego na osobę. Warto też pamiętać o lustrze, w którym będziemy mogli się obejrzeć w całości.

Oświetlenie w sypialni

Według zasad ergonomii konieczne jest przewidzenie w sypialni oprócz górnego oświetlenia także takie, które nadaje się do czytania.

Skupmy się więc na źródle głównym, czyli oświetleniu na suficie. Dobór żyrandolu jest kwestią indywidualną i całkowicie zależną od naszego upodobania.

Najlepiej, żeby światło nie było intensywne i zimne.
Żarówki emitujące ciepłe światło o niezbyt intensywnym natężeniu dają przyjemny efekt. Jakie jeszcze światło wybrać do sypialni?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy oprócz głównego źródła światła warto zadbać o dodatkowe oświetlenie, którym jest lampka do czytania tak zwana lampka nocna. Zwykle ustawione są one symetrycznie po obu stronach łóżka, co ważne ich światło powinno być skierowane do dołu i nie powinno się znajdować nad głową śpiącego, ma być obok i w pewnej odległości. Światło lampek powinno być nawet intensywniejsze, ponieważ daje ono wygodę swobodnego czytania i pewność, że nasz wzrok nie będzie się psuł.

Trendy w kolorach i tkaninach