fbpx

Blog

Budujesz dom- jak i gdzie zaprojektować sypialnię?

Budowa i projektowanie własnego domu to niezwykła przygoda, ale stanowi także bardzo duże wyzwanie. Jeśli jednak jesteśmy na to gotowi, należy zadbać o przygotowanie kompleksowego planu, aby nie popełniać błędów.

Jednym z najważniejszych pomieszczeń, któremu warto poświęcić więcej uwagi jest miejsce naszego wypoczynku- czyli sypialnia. Zaplanowanie na nią odpowiedniego miejsca jest bardzo istotne, ponieważ od jej lokalizacji będzie zależeć między innymi jakość snu.

Poniżej przedstawiamy parę aspektów, którymi warto się kierować, aby w przyszłości nie żałować swoich decyzji w tej kwestii:

  • Parter, czy piętro?
    W sytuacji, gdy dom posiada dwa kompaktowe piętra, należy je podzielić wedle determinującej funkcjonalności. Na parterze zazwyczaj znajduje się kuchnia oraz pokój dzienny. W takim przypadku sypialnię lepiej ulokować na piętrze- z dala od hałasów. Będzie to osobna strefa przeznaczona do wypoczynku.
  • Intymność
    Sypialnia jest pomieszczeniem, które wbrew pozorom spełnia wiele funkcji, m.in. relaksu, snu, ale także intymności. To miejsce, którym często nie chcemy się chwalić znajomym, a zachować je w jak największym stopniu dla siebie. Dlatego warto umieścić ją w miejscu, które nie rzuca się od razu w oczy, jest bardziej oddalone.
  • Sąsiednie pomieszczenia
    Ostatni, ale równie ważny aspekt dotyczy sąsiednich pomieszczeń. Prywatna łazienka, lub garderoba to pomieszczenia, które mogą ułatwić nasze funkcjonowanie oraz poprawią wygodę wypoczynku.

Gdy postaramy się, aby powyższe kryteria zostały spełnione, nasza sypialnia znajdzie się w specjalnie wydzielonej strefie nocnej, w której zapewnimy sobie ciszę i spokój, a w razie odwiedzin gości także prywatność.