fbpx

Blog

Jak powinna być ustawiona sypialnia względem kierunków północ-południe wschód-zachód?

Odpowiednie ulokowanie sypialni to złożona kwestia, o czym pisaliśmy już w poprzednim artykule. Oprócz poruszonych tam aspektów, istnieje jeszcze jeden, o którym także nie możemy zapomnieć, jeśli cenimy sobie dobry sen i wypoczynek.

Strony świata

Niewiele osób zdaje sobie sprawę jaki wpływ na nasz sen ma nasłonecznienie pomieszczenia, w którym odpoczywamy. Za najbardziej neutralne położenie sypialni przyjmuje się południe, ponieważ będzie w niej jasno, przytulnie, ale nie gorąco. Jednak jest to w pewnym stopniu indywidualna kwestia, która zależy od naszego stylu życia i pory, o której zaczynamy swój dzień.

Jeśli jesteśmy rannymi ptaszkami, wskazane jest, aby miejsce do wypoczynku znajdowało się od wschodniej strony świata, a budzące się słońce i jego promienie, sprawią, że nam także będzie łatwiej podnieść się z łóżka. Natomiast okna wychodzące na zachód pozwolą na dłuższy sen więc ta opcja jest odpowiednia dla nocnych marków.

Z kolei najbardziej nieodpowiednim rozwiązaniem, którego nie poleca się nikomu jest umieszczenie sypialni od strony północnej, ponieważ zawsze będzie w niej ciemno i ponuro, a to z pewnością nie sprzyja naszemu nastrojowi.
Dla większego komfortu warto także zatroszczyć się o zamontowanie w sypialni okien o wyższym współczynniku izolacji akustycznej, aby nie docierały do nas żadne hałasy z zewnątrz.
Przy zastosowaniu się do porad udzielonych w tym, jak i we wspomnianym, wcześniejszym artykule, zyskacie Państwo gwarancję dobrego, zdrowego snu i wypoczynku, co przełoży się na lepszy nastrój w ciągu dnia.