fbpx

Blog

Podstawy pielęgnacji mebli tapicerowanych

Kupiliśmy mieszkanie. W końcu nasze własne M! Wreszcie na swoim, urządzimy się tak, jak sobie wymarzyliśmy. Nowocześnie, bez zbędnych dodatków, może nawet w surowym klimacie loftu. Abo w stylu skandynawskim. Szukamy inspiracji, przeglądamy katalogi, czasopisma wnętrzarskie. Planujemy rozkład szaf, zabudowę kuchni, zamawiamy niezbędne sprzęty AGD. W tym całym szczęśliwym szale urządzania potrzebujemy chwili wytchnienia, musimy na chwilę usiąść i się odprężyć.

Wymarzone meble

W naszych wnętrzach nie ma miejsca na przypadkowe meble. Nęci nas łóżko tapicerowane, ale przeważają obawy, że utrzymanie go w nienagannym, wystawowym stanie będzie wymagało pracy, a przecież nikt nie chce być sprzątaczką we własnym domu. Ale… inne tapicerowane meble też przykuwają wzrok i ci, którzy je oglądali, wiedzą, że trudno przejść obok nich obojętnie i trudno znaleźć inne, które zastąpią je w naszych wyobrażeniach.

O fajnych rzeczach trzeba marzyć, a za marzeniami podążać. Na ogół jest to łatwiejsze, niż się nam wydaje. Jeśli dobrze sprawdzimy, okaże się, że wcale nie musimy z rozmarzeniem spoglądać na łóżka tapicerowane – możemy uzupełnić wystrój swojej sypialni panelami z tapicerką. Utrzymanie ich w czystości – nawet w domach z dziećmi, psami czy kotami – wcale nie jest takie trudne. Poniżej kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji tych wyjątkowych mebli.

Jak się obchodzić z tapicerką na meblach?

Podpowiadamy 5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, by zapewnić swoim tapicerowanym łóżkom, panelom czy szafkom długi żywot i atrakcyjny wygląd.

  1. czarna kanapa tapicerowana z poduszkąNie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, że wybór miejsca, w którym postawimy tego typu meble, nie może być przypadkowy. Tapicerki nie lubią wygrzewać się w słońcu i cieple bijącym od kaloryfera. Aby mebel służył nam długo, należy znaleźć mu miejsce daleko od grzejnika oraz niezbyt nasłonecznione.
  2. Odkurzając dywan nie zapominajmy o reszcie – meble tapicerowane nie lubią kurzu.
  3. Plamy – zmora każdej pani domu – herbata, kawa, wino, długopisy, flamastry czasem czekolada z ulubionych batoników. Przede wszystkim – nie należy popadać w panikę, na wszystko są proste sposoby, wystarczy wziąć głęboki oddech i zacząć działać. Z kawą, winem i atramentem doskonale poradzi sobie kwasek cytrynowy rozpuszczony w wodzie, herbatę usunie zwykły proszek do prania.
  4. Jeśli nie zdecydujemy się na domowe sposoby, pod ręką powinniśmy mieć któryś z dostępnych na rynku preparatów do czyszczenia tkanin obiciowych.
  5. Do mebli ze skór naturalnych również używamy specjalnych preparatów czyszczących, a 2-3 razy w roku konserwujemy je, aby zachowały świeży wygląd na dłużej.

Meble tapicerowane bez wątpienia będą idealnym uzupełnieniem wystroju każdego wnętrza. Surowym aranżacjom nadadzą rysu delikatności, klasyczne wnętrza wzbogacą o designerski akcent. Utrzymanie ich w dobrej kondycji niewątpliwie wymaga od nas trochę czasu, ale czy nie warto go poświecić, aby cieszyć oczy meblem tak pięknym, jak wygodnym? Meblem, którego pozazdroszczą nam znajomi czy sąsiedzi?